Dnešní spisovatelé

4. února 2016 v 21:54 | Marika Tepeš |  Fejetony
Jak já nesnáším porovnávání, ale v tomhle případě je to velmi nutné. O co jde dnešní generaci spisovatelů oproti generaci mých oblíbených avantgardistů? Touha změnit svět se v dnešní době jaksi upozadila a zůstala sedět v koutě jako zlobivá školačka. Vyštval ji bůh moderní doby, modla dnešních dnů - touha po zisku. Mohla bych tu teď vyjmenovat všechna "hodnotná" díla, která poslední dobou vznikla. Ale ti znalí vědí, o co se jedná. A co hůř, nesnaží se svou účelovou ziskovost skrývat. Někteří lidé jsou zkrátka slepí a dobrovolně přispávají na "chudé" milionáře.


Někdy, z nějakého neuváženého popudu, si přečtu autorův životopis, který obvykle bývá na přebalu knihy. Z jakého důvodu, to nikdo neví. Z některých životoprav člověk získá dojem, že první román, podobající se homérskému eposu, napsal autor na dno nočníku svými vlastními exkrementy. Dovedu si představit, že někdo, ve vyšším věku, třeba už v patnácti, dokáže napsat hodnotné dílo. Ovšem obvykle ne. Neříkám, že já jsem v patnácti, ba i dříve, nepsala. Psala, ajaj a jak moc. Ale těžko se to dá počítat do děl literatury. Taková díla nejdou brát ani jako parodie.

V dalším věku se takový mladý "autor" začne starat sám o sebe. Škola, práce a ty zpropadené peníze. Uvědomuji si, že to musí být velmi těžké. Ty věčné otázky: "Už máš hotové úkoly? Co to tam pořád píšeš? Proč nedáváš pozor? Proč s sebou taháš ten zápisník?" a další tomu podobné, které brání v rozletu.

Když má takový mladý nadějný autor konečně čas na psaní, obvykle zírá na prázdnou stránku. Lidově se tomu říká, že čumí jako vrana do kosti. V literárním světě by se tento výraz dal prohodit trefnějším - čumí jako spisovatel do papíru. Přičemž vzniká zajímavá myšlenka spisovatele s černým peřím a nevzhledným zobákem, hloubajícím nad prázdnou stránkou. To se mnohy stává i otřískaným veteránům. V tu chvíli se autor zastaví a zeptá se sám sebe: "Co vlastně dnešní lidé čtou? Na čem by se dalo nejsnáze vydělat?" Chudák neví, že si tímto nasadil na hlavu trezor, na krk si nechal přisát upíra a do postele si nacpal spoustu nezletilých slečen. Není tedy lepší být autorem s vraním zobákem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vědmi Vědmi | Web | 19. února 2016 v 11:24 | Reagovat

Tak já jdu teď taky čumět jak vrana do papíru a spisovatel do kosti, protože zkrátka nedokážu napsat něco jen proto, abych něco honem něco mohla "vydat" (šoupnout na blog). Jasně, asi bych mluvila jinak, kdybych se tím živila, ale zatím to nedělám, tak proč se k něčemu nutit? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama